Zakázaná slovíčka ve Vašem životopisu.

Jako čerstvá absolventka jsme rozeslala asi milion životopisů do různých firem. Byla jsem nadšená, motivovaná. Každý den jsem si vyhradila čas na vyhledávání nabídek různých pracovních portálů (jobs, práce, monster, indeed, profesia atd atd). Čas běžel a nikdo se neozýval. Znáte to? Jasně, víte o čem mluvím.
Když se dnes podívám na jeden ze svých prvních životopisů, nejraději bych se zahrabala pod zem. Tolik chyb … Recruiteři se museli smíchy potrhat, pokud to tedy vůbec četli, protože nic neodradí více než vzorový životopis stažený z netu.

Čemu se tedy vyhnout?

Flexibilní je zaklínadlo moderního životopisu. To prostě být musíte. Ano, měla jsem jasnou představu o svojí budoucí pracovní době, přibližné pracovní náplni a očekávané mzdě, dokonce jsme věděla i jak daleko chci za prací cestovat a že se za ní rozhodně nemíním přestěhovat. Ano, jsem konzervativní a mám jasnou představu o tom, co chci. Fakt nejsem flexibilní a při povelu skoč, se neptám jak vysoko. Je to už jasné? Prostě nejsem flexibilní.

Týmový hráč. Jistě, toto je také klasika, kterou potkáte v každém životopisu. Má recruiterovi naznačit, že se mu určitě budete líbit a skvěle zapadnete do týmu. Buďte trochu originální a napište, co opravdu chcete říct. Týmový hráč je totiž nicneříkající. S jakým týmem jste již pracovali? Znamená to, že vyjdete s každým nebo jste hvězda ranního small talku v kuchyňce u kávovaru?

Tvrdě pracující. Ano samozřejmě, nikdo nechce zaměstnat lenocha bez disciplíny. Ale pracujeme všichni, snažíme se všichni, tak čím se odlišujete od ostatních tvrdě pracujících. A není větší faux paux, než se při prvním náznaku možného přesčasu, významně dívat na hodinky a protáčet oči.

Poctivý. Věřím, že jste, ale v CV tohle vážně dobře nevypadá. Proč to zdůrazňujete? Skrýváte něco?

Přesný. Dodržujete deadliny? Chodíte včas do práce? Nebo co přesně se snažíte personalistovi sdělit? Je super, že máte skvělý timemanagment. Pokud je to pravda. Protože není nic horšího, než přijít na pohovor pozdě a dát personalistovi dostatek času, aby si několikrát přečetl, že jste přesní.

Perfekcionista. Chcete mít vše dokonalé, odvádíte vždy tu nejlepší práci, to je zpráva, kterou chcete personalistovi sdělit. Až 90% životopisů tuto frázi obsahuje. Co ale vidí personalista je jiné. Vše mu dlouho trvá, lpí na detailech. Toto si můžete dovolit, pokud usilujete o práci účetního, ale nikdy jako manažer. Pamatujte, že dokončená práce je vždy lepší než perfektní práce.

Ambiciózní. Každý má nějaké ambice, jistě ani vy nejste idiotem bez cílů a smyslu života. Není nutné vysvětlovat, co je zřejmé. Odpusťte si vycpávková slova, která nemají žádné poselství.

Cílem životopisu není mít v něm vše, co se očekává, tak jak je uvedeno ve vzorovém CV na netu. CV je především o Vás, o tom jací jste vy. Když jsem na tohle přišla a přepracovala svůj životopis, najednou se počet odpovědí výrazně zvýšil. Jistě, nebylo to jen tím, ale dodnes si myslím, že to byl jeden z hlavních důvodu. Už jsem nebyla nevýrazná ambiciózní, tvrdě pracující, flexibilní perfekcionistka, kterých je v každém CV dvanáct do tuctu, ale byla jsem skutečná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *