7 ŽROUTŮ ČASU, KTEŘÍ NIČÍ VAŠI PRODUKTIVITU

Znáte ten pocit, kdy večer usínáte a v hlavě si promítáte, co jste za ten  den všechno udělala a z hrůzou zjistíte, že vlastně nic. Vůbec nic. Sakra, kam se ten den vlastně poděl? Vážně, dneska jsem měla jít nakoupit, dokončit tu šílenou prezentaci. A nestihla jsem to? Jak je to možné, vždyť jsem byla v jednom kole  Pokud Vás podobné otázky napadají často, možná jste propadla jednomu z následujících žroutů času. 

1.Inbox v katastrofálním stavu

clean_inbox.jpg

Máte nepořádek v emailech? Nepoužíváte žádné filtry a záložky? Pak je Váš inbox pravděpodobně přeplněný, důležité emaily jsou promíchané se spamem a něco najít je asi pořádná fuška. Nedivte se, že čtením emailů zabijete spoustu času, který byste mohli využít lépe a také asi prošvihnete dost deadlinů. Pozor si rovněž dejte i na častou kontrolu Vaší emailové schránky. Vědecké studie ukazují, že si tak snadno můžete zadělat  na nervozitu a dokonce i deprese.

2.Nedostatek spánku

Patříte-li k lidem, kteří denně spí méně než osm hodin, vězte, že díky tomu můžete být náchylnější k bolestem hlavy, častěji se necháte rozptýlit od práce a dokonce můžete dělat více chyb. Pokud Vám budík zazvoní v době, kdy je Váš mozek ve fázi hlubokého spánku, je dost pravděpodobné, že tempo Vašeho dne bude více než loudavé. Jednoduchým řešením je vyladit Vaše biorytmy a chodit spát a probouzet se ve stejný čas, i o víkendu.

 3.Chaos na pracovním stole

Nepořádek na pracovišti vede k nepořádku v hlavě. Nemluvě o tom, že hledání každé drobnosti jako tužka či šanon Vám zabere mnohem více času, než kdybyste pro ně měli vyhrazené místo. Zbytečně ztrácíte čas i koncentraci, ukliďte si stůl.

WWW-06-full.jpg

4. Sociální sítě

To jste nečekali, že?

5. Ano, jistě. Není problém.

Pamatujete si film Yes Man, kde byl Jim Carrey nucen na všechno odpovídat Ano? Mám pro vás dobrou zprávu, vy nemusíte. Pokud říkáte ano úkolům, které Vás nebaví, ničíte svoji motivaci do práce a tím i produktivitu. A pokud je těch úkolů dlouhodobě více, než kolik dokážete zvládnout, věřte, že syndrom vyhoření už je na dohled.

6359581182881760131419052954_Yes-Man.jpg

6.  Multitasking

Čím více přeskakujete mezi úkoly, tím méně toho ve výsledku uděláte. Studie ukazují, že dříve oslavovaný multitasking (a my ženy jsme jeho mistryněmi) ve skutečnosti vede k poruchám koncentrace a zhoršení produktivity práce.

7.Já mám nápad

Pracujete na nějakém úkolu, a přitom vás napadají miliony jiných věcí, které byste mohli dělat. V tomto případě platí přímá úměra, že čím více vás aktuální činnost nebaví, tím více nápadů na jinou práci vás napadá.  Nenechte se mýlit, nejedná se o náhlou erupci kreativity, nýbrž o prokrastinaci.

Věděli jste, že existuje řada aplikací, které Vám pomohou odhalit další žrouty času a zvýšit Vaši produktivitu?

1 komentář u „7 ŽROUTŮ ČASU, KTEŘÍ NIČÍ VAŠI PRODUKTIVITU

  1. No máš pravdu, tieto veci fakt rozptyľujú a znižujú produktivitu. Do úloh, ktoré robím si žiaľ v súčasnej práci a asi ani celkovo nemôžem kecať, v tejto súčasnej vôbec a aj preto uvažujem o zmene. Manažér sa vôbec nepýta, či ma daná práca baví a keď sa sama od seba vyjadrím, že je to nuda a nič mi to neprináša tak to just dostanem, niekedy sa mi zdá, že v pracovnom prostredí nefungujú základné pravidlá správania sa. Niektorí manažéri si akoby liečia svoje komplexy na podriadených a to žiaľ zažívam pravidelne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *