Správně využívaná řeč těla může vést k ohromnému úspěchu nejen v osobním, ale také v pracovním životě. Řeč těla je důležitou složkou komunikace, Albert Mehrabian ve svých výzkumech například zjistil, že u přímé komunikace tvoří verbální složka pouze 35%. Zbytek vyjádříme svými gesty a mimikou. Moje tipy Vám pomohou působit díky řeči Vašeho těla sebevědoměji a důvěryhodněji.
1.Stůjte vzpřímeně a do prostoru
Síla, status a sebevědomí jsou využitím výšky a prostoru. Postavíte-li se vzpřímeně, s hlavou vztyčenou a rameny staženými dozadu, bude Váš postoj vyjadřovat sebejistou. Pokud se v místnosti plné lidí při hovoru postavíte, vyjadřujete tak dokonce mocenskou převahu nad sedícími.
2.Mluvte hlubším hlasem
Níže posazený hlas vzbuzuje důvěru. Působí-li na Vás stres, Vaše hlasivky se sevřou a hlas je tak mnohem vyšší. Dobrý zpráva je, že nižší posazení hlasu lze snadno nacvičit. Před důležitou prezentací či telefonátem jednoduše sevřete rty a několikrát opakujte „um hum.“ Toto hučení uvolní sevřené hlasivky.
3.Dívejte se spolupracovníkům do očí
Oční kontakt pomáhá vytvořit emocionální pouto. Lidé v rozhovoru udrží oční kontakt cca 30% času rozhovoru, ale k vybudování tohoto pouta je třeba dvojnásobek. Zkuste se v rozhovoru jeden na jednoho dívat svému partnerovi do očí alespoň 10 vteřin. Pokud hovoříte k větší skupině lidé, zkuste s jednotlivci udržet oční kontakt 3-5 vteřin. Pro mnoho lidí je navázání očního kontaktu cosi osobního, není to pro ně příjemné nebo se stydí. Pokud patříte do této skupiny, mám pro Vás jednoduchý trik. Kdykoli se budete zdravit s kolegou, dívejte se mu do očí natolik dlouho, abyste zjistili jejich barvu.
4.Dotýkejte se
I lehký necelou vteřinu trvající dotek vytváří mezi lidmi pouto. Dotek zvyšuje hladinu oxytocinu, což zvyšuje pocit důvěry a snižuje hodnoty kortizolu, což naopak snižuje stres. Lehký dotek tak může zklidnit vášnivou debatu a tzv.placák utvrdit pouto mezi pracovníky.
5.Usmívejte se
Úsměv má na nás velmi silný vliv. Usmívajícího se člověka dokážeme rozeznat až na vzdálenost sta metrů (to je hodně, že?). Úsměv v nás samotných vyvolává dobrý pocit a usmívající se lidé se nám zdají šťastnější, otevřenější a důvěryhodnější. Úsměv však musí být použit ve vhodný čas. Řešíte-li s novým klientem jeho nespokojenost, může Váš strnulý úsměv vyvolat pochyby o Vaší příčetnosti.
6.Oblafněte tělo
Není-li Váš postoj přirozeně sebevědomý, lze to nacvičit. Pamatujete si na „šťastnou myšlenku Harryho Pottera“? Tato technika funguje podobně. Vybavte si situaci, kdy se Vám něco opravdu povedlo a byli jste na sebe velmi hrdí. Soustřeďte se na tento pocit a tělo na něj přirozeně zareaguje přizpůsobením postoje.
7.Používejte otevřená gesta
Pokud jsou Vaše gesta uvolněná, Vaše paže rozevřená (vč.ultimátního gesta rozevřených dlaní, tedy můžeš mi věřit, nemám zbraň) působíte upřímněji a důvěryhodněji. Jedinci využívající otevřených gest jsou obecně mnohem lépe přijímáni než ti s uzavřenými gesty jako jsou zkřížené paže, ruce schované v kapsách a podobně. K vyvolání pocitu důvěry se rovněž doporučuje držet ruce v úrovni pasu a gestikulovat jimi v této úrovni.
8.Zbavte se nervózních gest
Kdykoli jsme ve stresu, máme potřebu se nevědomky uklidňovat celou škálou neverbálních gest. Mneme si ruce, poklepáváme nohama, bubnujeme do stolu konečky prstů, hrajeme si se šperky, natáčíme si pramen vlasů, vrtíme se. Tato gesta jsou nevědomá, ale sami sebe jimi okrádáme o důvěryhodnost. Bohužel se těmto gestům nelze vědomě vyhnout. Pokud se však při nich přistihnete, zhluboka se nadechněte, zaujměte vzpřímený postoj. Vaše tělo tak nabude pocitu klidu, který eliminuje ostatní gesta nervozity.
9. Udělejte věžičku
Jistě jste si všimli, že většina politiků, moderátorů a jiných řečníků vytvoří tuto věžičku spojením konečků prstů v okamžiku, kdy prohlašují něco, čím jsou si naprosto jistí. Gesto naprostého přesvědčení a sebejistoty. Chcete-li svému partnerovi vyslat zprávu, že jste zcela upřímní a přesvědčení o tom, co tvrdíte, udělejte věžičku.
10.Vylepšete stisk ruky
Správná stisk ruky Vám může okamžitě přidat na důvěryhodnosti anebo ji definitivně pohřbít. Potřesení rukou je kombinací prvotního seznamovacího neverbálního kontaktu a doteku, přesto jej mnoho lidí zcela podceňuje. Styl mrtvá rybka může naznačit, že jste slaboch nebo nemáte o kontakt zájem, styl drtič kostí si může druhá strana vyložit jako zastrašování.
A nakonec ještě krátké video psycholožky a expertky na řeč těla Amy Cuddy -Vaše řeč těla ovlivňuje to, kým jste: