4 úkoly, jež Vám pomohou vybrat kariéru, kterou budete milovat

Když se ráno probudíte, cítíte, že má Váš život význam nebo spíš  že jen tak přežíváte v nekonečném závodě výdajů a příjmů? Ti šťastnější z nás zvolí první odpověď, ti méně šťastní si možná odmítnou přiznat tu druhou. V zaměstnání trávíme minimálně třetinu svého života a přesto jej často považujeme za nutné zlo, nudnou povinnost, kterou je třeba přežít. Práce nás přece nemůže bavit. Ale proč je? Pojďte si s mou pomocí vybrat práci, která Vás bude bavit a kterou budete milovat. Stačí si odpovědět na několik jednoduchých (a několik složitějších) otázek.

bigstock-Happy-Successful-Business-Peop-62232689

První úkol

Sepište si seznam činností, které rádi děláte. Může to být cokoli, činnosti, které jste dělali za peníze, koníčky, kterých si užíváte ve volném čase a klidně i naprosté banality, jako třeba vaření. Nezapomeňte ani na všude skloňované softskills. Rádi si povídáte s lidmi, pomáháte přátelům nebo vyrábíte dárky pro rodinu? Sem s tím na seznam.

dream-job-2.png

Druhý úkol

Projděte si svůj seznam a odpovězte si na následující otázky:

Dělala bych tuhle věc i zadarmo?

Inspiruje mě tato činnost každý nebo skoro každý den?

Ztrácím při této činnosti pojem o čase?

Nabíjí tě tato činnost energií?

Můžu touhle činností vydělat nějaké peníze? Existuje někdo, kdo si tím vydělává?   Pokud neznáte odpověď, google pomůže. Oprostěte se od všech předsudků, které Vás limitují.

Třetí úkol

Projděte si svůj seznam znovu a vyberte činnosti, u kterých jste si vždy odpověděla ano a odpovězte si na  tyto otázky:

Zahrnuje tato činnost také něco, co nesnáším? Například ráda předáváte své znalosti jiným, ale nenávidíte veřejné prezentace?

Kolik procent svého času jste ochotni věnovat věcem, které nesnášíte pro ty, které naopak milujete? Tolerance k neoblíbeným činnostem se člověk od člověka liší. Například já jsem ochotna obětovat 30% svého času tomu, co dělám nerada, abych se ve zbývajících 70% věnovala tomu, co miluji.

Čtvrtý úkol

Na základě předcházejících úkolů jste vytvořili seznam činností, které milujete a nabíjejí Vás energií. U každé možnosti si nyní představte, že se jí budete živit po celý život. Naplňuje Vás tato představa nadšením nebo se obáváte, že Vás začne nudit? Pokud jste nadšení, představte si, že pro tuto činnost opustíte svoje dosavadní zaměstnání? Máte strach? Pokud ano, je to přirozené. Právě tento strach ze ztráty jistoty zaměstnání, skvělých benefitů a zázemí společnosti většinu lidí zastaví v jejich cestě za kariérou snů. Ale tento strach je druhotný a není těžké jej překonat. Důležité je nadšení. Gratuluju, nyní víte, co chcete. Stanovte si plán, jak získat, co chcete a to Vám pomůže se zbavit strachu.

Nezůstala Vám možnost? U žádné činnosti si nedokážete představit, že se jí skutečně živíte? Pak je zde několik možností. Tou první je to, že jste některou ze svých skvělých schopností a činností nezapsali na seznam, protože je pro Vás tak běžná, že Vás to nenapadlo. Poraďte se se svými přáteli a rodinou, ti Vás znají nejlépe. Druhou možností je, že jste některou z činností vyškrtli, protože ji sice milujete, ale neumíte si představit, že by bylo možné se jí živit. Je taková? V tomto případě jste se možná jen nechali svázat konvencí. Prozkoumejte internet, ptejte se v diskuzích, zda a za jakých podmínek by byl někdo ochoten za takovou činnost zaplatit. Poslední možností je, že ve Vašem životě dosud neexistuje činnost, která by všechny podmínky beze zbytku splňovala. Zkoušejte nové věci, možná ji jednou objevíte.

A pokud všechny možnosti selžou, zeptejte se, jak můžete prospět světu. Život strávený ve prospěch druhých není nikdy ztracený. Pomoc druhým dá Vašemu životu účel.

work-and-live-to-serve-others-to-leave-the-world-a-little-better-than-you-found-403x403-nk57vz.jpg

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *