Velká prokrastinační výzva! 

Cítíte se po dovolené zlenivělí, vyčerpaní? Valí se na Vás úkoly a vy nevíte kam skočit dříve? Nemůžete se donutit začít skutečně pracovat, místo toho uklízíte plochu Vašeho PC, třídíte šanony a soubory a sami sobě nalháváte, že přesně tohle bylo potřeba udělat už pěkně dlouho? Gratuluji, právě prokrastinujete. 

Ale my tenhle měsíc nakopeme prokrastinaci zadek. 

Všichni jsme oběti prokrastinace. Zavaleni řadou úkolů přeskakujeme od jednoho k druhému, snadno se necháme rozptýlit čímkoliv, abychom na konci pracovního dne zjistili, že jsme se sice celý den nezastavili, ale úkoly jaksi nejsou splněné. Ale tomu od dnešního dne uděláme přítrž. Ne, tenhle článek si vážně nemůžete přečíst až pak. Udělejte to hned teď. 

Celý tento měsíc věnujme soustředěnosti namísto rozpýlení, plnění úkolů namísto zběsilého pobíhání od ničeho k ničemu. Jste připravení?  (Ale ano jste 🙂 Tak jdeme na to. 

  • Zveřejněte svůj závazek boje proti prokrastinaci do konce tohoto měsíce. Použijte sociální sítě, zmiňte se své rodině, přátelům nebo kolegům v práci, to je na Vás. Já to píšu sem 🙂 
  • Každý den věnujte 5 minut svému prokratinačnímu sezení (vysvětlím v dalším bodě). Pět minut, to není ani půl procenta celého dne. To určitě zvládnete.
  • Vyberte si důležitý úkol, na který se chcete soustředit. Odstraňte veškerá možná rozptýlení. Nastavte si budík na 5 minut a během tohoto času se věnujte výhradně Vámi zvolenému úkolu
  •  Během tohoto sezení nesmíte měnit úkoly. Nesmíte si odskočit udělat něco urgentního. Nesmíte si rychle projít Váš Facebook nebo zkontrolovat emaily. Nesmíte jít ani setřít ten prach na polici, který Vám hrozně vadí. A vyčůrat jste se také měli jít předem. Těchto pět minut se budete věnovat výhradně tomuto úkolu, pracovat na něm, přemýšlet o něm, anebo budete sedět a nedělat nic.
  • Budete-li mít naléhavou potřebu začít dělat něco jiného, vydržte. 5 minut jeden úkol a nic jiného. Nic jiného není pro tento okamžik důležitější.
  • Čas vypršel, uspěli jste. Gratuluji. Pokud chcete, můžete sezení opakovat, ale není to nutné. Těchto pět minut k úspěchu postačí. 
  • Vašim prokrastinačním sezením se věnujte i o víkendu. Vyberte si nějaký osobní projekt, kterému se chcete věnovat. Ostatní pravidla zůstávají stejná. 

To je všechno. Jen závazek, úkol a pět minut. To není složité, že?

Možná běhěm sezení, tak jako já zjistíte, že Vaše nutkání přeskočit k jinému úkolu je silné. Jen se rychle mrknout na emaily, pípla mi sms, třeba je to důležité. Vydržte a soustřeďte se pouze na jeden úkol. Toto nutkání je úplně přirozené a boj s ním je podstatou boje proti prokrastinaci.

Vydržíte-li toto cvičení do konce měsíce, zjistíte, že zmínění nutkání je den za dnem slabší. Postupně zmizí Váš strach, že něco změškáte nepro propásnete. Vaše soustřední na úkoly se prohloubí a budete pracovat mnohem efektivněji. Prokrastinaci tím samozřejmě nikdy zcela neporazíte, ale tato technika je velmi účinná vždy, kdyz cítíte, že Vaše soustředěnost upadá a prokrastinace přebírá vládu nad Vaší efektivitou. 

Pokud byste se o prokrastinaci a boji proti ní chtěli dozvědět více, doporučuji projekt Petra Ludwiga Konec prokrastinace. Mezi 22.9 a 20.10 bude v Brně probíhat Petrova Akademie Konec prokrastinace, které se také zúčastním. Moc se na to těším a o průběhu Vás bude určitě informovat. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *