Jedno pravidlo, které zlepší Vaši konverzaci

Jak často se Vám stává, že mluvíte s někým novým, máte pocit, že všechno jde skvěle a pak najednou … ticho. Nevíte, co máte říct. On neví, co má říct.  Vaše vnitřní já se svíjí v pocitu trapnosti. Panika. „Rychle, musíš něco říct!“ řvete na sebe v duchu. Mozek to dávno zabalil, prostě Vás nic nenapadá a tak plácnete nějakou blbost. Rádi byste se pro příště tomuhle vyhnuli? Zkuste příště dodržet toto jediné pravidlo:

Ať už říkáte cokoliv, ujistěte se, že 30% z toho jsou nové informace

Žádná konverzace nevydrží moc dlouho, pokud se v ní stále dokola opakují stejné věci. Je to nudné. Pokud nepřidáte novou informaci, z každé konverzace se stane takové obrácené konverzační pyramida.

Příklad 1:

pramida

A začal dobře, ale B to prostě zabil. Jak mohl reagovat lépe?

A: To jídlo bylo skvělé.

B. Ano, hlavně to kořeněné maso maso Připomělo mi to restauraci, kam jsme se se ženou vypravili minulý týden. Bylo to….

A proč pouze 30% nových informací?

Pokud přidáte více nových informací, může se z dialogu velice snadno stát monolog. Osoba se kterou si povídáte může velice snadno získat dojem, že se rádi posloucháte a o ně se vůbec nezajímáte. A to přece nechcete. Přidávejte pouze vždy tolik informací, abyste téma rozhovoru posunuli o kousek dál.

Někdy se stane, že už je téma vyčerpané a jakákoliv snaha o jeho rozšíření by vyzněla uměle. Př. Ty brambory byly chutné… Ano byly, ale není to právě nosné téma. V tomto případě pouze potvrďte souhlasem a směle předložte nové téma rozhovoru.

awkwardconversation2

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *