Googlovské hrátky se slovy

Koketování gigantu Google s umělou inteligencí je dávno známý fakt. Nuuda, řeknete si možná. Ale i když možná nejste IT geek, umělá inteligence a machine learning již zasahuje nebo brzy zasáhne do Vašeho života. Google se rozhodl si trochu pohrát se slovy a sémantikou a vypustil do světa hned dvě webové stránky, na kterých prokazuje schopnost umělé inteligence porozumět naší řeči. Nejenom formě, ale i obsahu.

První z projektů se jmenuje „Promluv si s knihou„. Na klasickém googlu můžete dohledat knihu podle klíčových slov, například si vyhledáte všechny knihy o partnerské komunikaci. A těch je milion. Anebo položíte otázku knize. Jak mám přesvědčit svého manžela, že mám pravdu. Google Vám nabídne techniky přesvědčování partnera formou citace z různých knih. Dokonce si můžete přečíst nebo vytisknout celou kapitolu týkající se Vámi položené otázky. Snadno se tak dozvíte odpověď na svou otázku bez nutnosti pročítat mnoho knih. Webová stránka pochopitelně komunikuje pouze v angličtině, ale můžete využít stále se zlepšující Google překladač.
google-talk-to-books-hero-728x384.png

Druhý z projektů se jmenuje Semantris a spojuje zdánlivě neslučitelné: sémantiku a tetris. Tetris jsem jako dítě milovala a dokázala jsem u něj strávit klidně celý večer. Pro ty kdo hru neznají, princip je jednoduchý. Svrchu na Vás padají cihličky různých tvarů a Vaším úkolem je otáčet a posouvat je tak, aby při dopadnutí postupně vytvářeli zeď. Jakmile vytvoříte plnou řadu, zmizí. Pokud se Vám nedaří kostky správně spojovat, zeď roste a jakmile dosáhne pomyslného stropu, prohráváte. Tady je princip podobný, s tím rozdílem, že nespojujete cihličky, ale slova s podobným významem. Do hry Vás spadne skupina slov a Vaším úkolem je napsat slovo významově podobné. Pobavíte se, zlepšíte si angličtinu a zároveň jste učitelem googlovské umělé inteligence.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *