8 věcí, které o víkendu dělají úspěšní.

Téma rovnováhy mezi osobním a pracovním životem je v posledních letech velmi aktuální. Švédsko v nedávné době uzákonilo zkrácení pracovního dne na šest hodin. Švédská pobočka Toyoty v tomto režimu funguje již 13 let a pochvaluje si šťastnější a motivovanější zaměstnance, nižší fluktuaci a vyšší výkonnost. Také byste chtěli více volného času? Umět oddělovat osobní čas od pracovního? Ale znáte to, čím více máte pracovních úkolů, tím těžší je v pátek odpoledne prostě vše hodit za hlavu a užít si víkend. Často se inspiruji u slavných a úspěšných, co nosí Anna Vintour. Film o Stevu Jobsovi i Stevenovi Hawkinovi jsem viděla. Jak tedy tráví víkendy ti nejúspěšnější? Překvapivě to není nic, co bych si nemohla dopřát i já. K prožití odpočinkového víkendu, který Vás nabije pozitivní energií do dalšího týdne Karibik nepotřebujete.

1. Plánujte 

Multitask je už dávno mrtvý. Za víkend nemusíte stihnout všechno, cestou k babičce vyřídit telefonáty, při opalovačce u bazénu sepisovat nákupní seznam na neděli. Vstávejte vždy ve stejný čas. Přispat si o víkendu je možná slastný pocit, ale jednak tím ztratíte polovinu víkendu a druhak si rozhodíte biorytmus. Ve výsledku tak budete stejně unavení a váš víkend bude mnohem kratší. Vstanete-li ve stejnou dobu, můžete si v klidu naplánovat, čemu se o víkendu chcete věnovat. Jedním z povinných plánů je domácí úklid. Ten má tu úžasnou vlastnost, že umí zabrat klidně celý víkend. Nastavte si jasný harmonogram prací, které musíte udělat a čas, ve kterém  je chcete stihnout. Žádné další úkoly nepřidávejte. Znám ten pocit, když vysáváte a náhle Vaše oko padne na šmouhu na okně a než se nadějete, strávíte víkend umýváním oken, protože  přece nemyjete jen to jedno, když už jste se do toho dali. Hmm gratuluji, právě jste si naordinovali sedmidenní pracovní týden.

2. Ráno se věnujte sami sobě

Podařilo se Vám vstát brzy ráno, jak jste si předsevzali. Většina rodiny možná ještě spí. Věnujte tento čas sami sobě. Zabývejte se činností, kterou milujete a přináší Vám štestí. Budete skvělá motivace, proč vstávat dříve. Barrack Obama si napříkad čte knihu. A pokud si jeden z nejzaměstnanějích mužů této planety udělá čas na svou zálibu, zvládnete to také.

3.  Věnujte se rodině a přátelům

Nic Vám tak nedbije baterky jako kvalitní čas strávený s rodinou. Vezměte děti na hřiště, jděte s partnerem na procházku nebo na večeři, navštivte rodiče nebo se věnujte společnému koníčku. Pracovní týden bývá rušný a ztratit přehled o událostech ve své rodině či v životě přátel je velmi snadné. Miluji společné obědy nebo večeře s přáteli. Uvaříme spoustu jídla a sejdeme se. Povídáme si, smějeme se a užíváme si společnost jeden druhého.

4. Zacvičte si

Úspěšní si dobře uvědomují, že v dnešní době je nutné být v kondici, která Vám pomůže udržet náročné pracovní tempo a překonat stres. Nestíháte-li sportovat přes týden, víkend je pro to jako stvořený. Pouhých deset minut cvičení uvolní ve vašem těle neurotransmittery, které sníží hladinu stresu. Anna Vintour nikdy nevynechá svou hodinu tenisu. Udělejte také něco pro své tělo, i kdyby to měla být jen krátká procházka v parku.

5. Odpojte se

Pokud se nejste od pátečního do nedělního schopni elektronicky odpoutat od Vaší práce, jste v ní vlastně pořád. Vystavujete se neustálému stresu a bráníte sami sobě načerpat novou energii. Pokud není ve vaší profesi reálné se zcela odpojit, vyhraďte si v rámci víkendu pracovná bloky a ty dodržujte. Každý má nárok na odpočinek. Randi Zuckerberg propaguje JOMO (Joy of missing out – požitek z toho, že něco prošvihnete). A Randi je sestra toho Zuckerberg, který svou kariéru postavil na FOMO (Fear of missing out), takže asi ví, o čem mluví. Takže nechte mobil ve vedlejší místnosti nebo klidně vypněte zvuk a užívejte.

7. Buďte aktivní

Úspěšní lidé netráví volno doba u televize. Tráví dny aktivně a poznávají nové věci. Plánujte si malé dobrodružství,  zkuste něco nového nebo něco, co už jste dlouho nedělali. Očekávání něčeho neobvyklého, pocit těšení se přispívá k tomu, že se pro Vás daná aktivita stává potěšením. Kupte si lístek do kina, zajděte do nově otevřené restaurace nebo obnovte koníček z dětství. Meryl Streep plete a Warren Buffet hraje na ukulele. 

8.  Pomáhejte druhým

Více než 73% bohatých věnuje 5 a více hodin měsíčně pomocí druhým. Řada slavných se věnuje charitě. Pomáhat ostatním Vám udělá dobře na duši a víkend je protakovou činnosti jako stvořený. Nemusíte hned zakládat charitativní organizaci ( ale můžete, jestli se na to cítíte), stačí například zajít do útulku a pomoci s venčením psů, uklízet nedaleký park, opravit rozbitou lavičku před Vaším domen. Iniciativě se meze nekladou. Diponujete-li nějakou znalostí, můžete se věnovat také mentoringu. Pomozte příteli s tvorbou webové stránky, bráchovi sepsat životopis vytvořte diskuzní skupinu pro mladé lidi zajímající se o Váš obor. Je to jen na Vás.

Úspěšní lidé si umí udělat čas na to, co je pro ně důležité, zajímavé a co přispívá k jejich životní rovnováze a pocitu štěstí.

Přeju Vám krásný víkend.


2 komentáře u „8 věcí, které o víkendu dělají úspěšní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *