7 jednoduchých technik jak se zbavit stresu

Neděle je můj nejoblíbenější den. Vždy si nechávám neděli volnou, abych se mohla věnovat svojí rodině a také sama sobě. Vždy se snažím tento den zorganizovat do blogů, abych z něj vytěžila maximum. Část dne patří návštěvám, část společnému vaření s rodinou, část naprosté relaxaci, kdy si obvykle čtu ve vaně s bublinkami a velká část patří procesu, kterému osobně říkám debordelizace hlavy. Během této části si projdu můj to-do list z minulého týdne a zhodnotím jeho úspěšnost, zpracuji úkoly na příští týden. Často je toho opradu hodně a abych dokázala vypnout, na nabitý týden přestala myslet a mohla přejít k dalšímu nedělnímu bloku, mám zavedený malý antistresový rituál. Nezabere více než půl hodinky a opravdu mi pomáhá. 

1. Dýchání do trojúhelníku

Tato technika řízeného dýchání, kdy sleduji a ovládám svůj dech, pomáhá uvolnit nahromaděný stres a úzkost. Najdu si tu nepohodlnější polohu (pro mě je to pololeh na pohovce obložená polštářky) a nechávám volně plynout myšlenky. U žádné se nezastavuji, nehledám žádné řešení. Začínám volným výdechem. Následuje pomalý mělký nádech, při kterém počítám plynule od 1 do 4. Zadržímdech, opět při tom počítám v duchu od 1 do 4. Následuje pomalý výdech, počítám od 1 do 4. Nádech i výdech by měl být postupný a plynulý. Většina lidí dělá chybu v tom, že se nadechuje příliš rychle, nebo naopak vydechne všechno najednou.

2.  Sklenice pomerančového džusu

Skleničku džusu se snažím vypít každé ráno a je také součástí mojí nedělní relaxace. Důvodem je fakt, že vitamín C snižuje tlak a hladinu stresového hormonu kortizolu. Díky cukru, který obsahuje, mě také vždy povzbudí a dodá energii.

3. Nepoužívám „musím“

Tato technika je o změně přístupu. Při plánování svého to-do listu na další týden se cíleně snažím vyhnout použítí slova musím. Musím mám spojené s povinností, s činností, kterou dělat ve své podstatě nechci a je mi z nějakého důvodu nepříjemná. Musím jít k lékaři, musím zavolat babičce, musím koupit mléko. Vynecháním slova musím se nepříjemná zdánlivě nepříjemná povinnost změní v běžný, často dokonce příjemný úkol. Zajdu za lékařem, koupím mléko. No big deal a hlavně no stress.

4. Dopřeju si masáž uší.

Masáž mám obecně spolejou s relaxací, ale ne vždy si mohu dovolit svěřit se do rukou odborníkům. Na uchu existují takzvané reflexní body. A pomocí akupresury, tedy jemného tlaku prsty je můžete kdykoli a kdekoliv masírovat a ulevit si tak od stresu, bolesti hlavy nebo dokonce nespavosti či rýmy. Řadu jednoduchých návodů na masáž najdete na youtube, já postupuji pomocí tohoto.

5.  Zpomalím. 

Tato technika spočívá ve velmi pomalém vykonávání vybrané činnosti. Já jsem si vybrala vybarvování antistresových omalovánek, jedna moje kamarádka má destrukční deník a další se věnuje kaligrafii. Rozhodně si však vyberte činnost, kterou běžně neděláte, jinak zapadnete do rutiny a efekt relaxace bude rychle pryč. Nejste li manuálně zruční, sledujte práci někoho jiného. Ne nadarmo se říká, že k nejpříjemnějším lidským činnostem patří sledovat jiného při práci.

6.  Uklízím

Tím nemyslím důkladný jarní ordnung. Stačí pět minutek, které věnuji krátkému úklidu. Může to být skládání prádla, úklid pracovního stolu nebo uspořádání složek v PC. Cílem je tuto činnost dokončit. Největší pocit relaxace a pohody mi přináší pohled na dokončenou práci, na její výsledek.

7. Jdu na procházku

Změna výhledu a prostředí mi často pomůže přijít na jiné myšlenky. Mám řadu oblíbených míst kam vyrážím ve společnosti svojí fenky. Stejné prostředí ale přináší většinou stejné myšlenky. Pokud se cítím zaseknutá v řešení problému, jsem ve stresu a potřebuji se pohnout z místa, vybírám si nová a neznámá místa, která naruší múj běžný vzorec jednání. 


Máte vlastní techniky na odbourání stresu? Budu ráda, když mi ji napíšete do komentářů. Pokud se Vám post líbí, pomůžete jeho sdílením.

Pěkný den všem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *