4 kroky k vytvoření atraktivního motivačního dopisu.

V minulém příspěvku jsme společně zdolali úskalí sepsání profesionálního životopisu a nyní nás čeká další výzva a tou je motivační dopis. Ten ve svých inzerátech požaduje stále větší množství firem. Řada kandidátů tápe a tento požadavek je mnohdy odradí od reakce na vypsanou pozici, anebo naopak požadavek ignorují, čímž se z boje o pracovní nabídku sami diskvalifikují. 

Co je to motivační dopis? Zeptám se jinak, chodíte do kina? Pravděpodobně ano. A určitě znáte i ten blok reklam na filmové novinky, který každému promítání předchází. Jejich smyslem a cílem je přilákat Vaši pozornost k dalšímu snímku a motivovat Vás k jeho shlédnutí. A s motivačním dopisem je to vlastně podobné, měl by personalistu navnadit na čtení Vašeho životopisu. Pokud bude nudný nebo bude obsahovat informace, které personalista nehledá, máte smůlu a lístek si nekoupí. V této firmě se bude promítat jiný film. Abyste se tomu vyhnuli, připravila jsem pro Vás návod, jak atraktivní motivační dopis sepsat.

 • Představení 

  Ze všeho nejdříve vytvořte hlavičku s Vašimu kontaktními údaji jako je telefon a email. Tyto údaje již máte uvedené ve Vašem CV, ale měly by být i zde. Personalista pracuje s obrovským množstvím životopisů a je velmi snané je pomíchat. A vy nechcete aby Váš pracně sepsaný dopis skončil v koši jen proto, že není jasné kdo jej psal. V této části máte prostor na to, seznámit personalistu s Vaší osobou. Pamatujte, že motivační dopis by neměl být delší než jedna strana, moc se tedy nerozepisujte a zmiňte pouze to, co považujete za důležité a relavantní. 

  Součástí této části by mělo být i oslovení adresáta, tedy personalisty. Zjistěte si, kdo má obsazení pozice na starost a oslovte personalistu jménem. Tyto informace bývají součástí pracovní inzerce a jejich využití dá Vašemu dopisu osobnější ráz.

  • Kam se hlásíte

   V tomto odstavci zmiňte na kterou pozici se hlásíte. Dejte personalistovi najevo, že o tuto pozici velmi stojíte, že Vás zaujala a vysvětlete proč. Zejména u administrativních pozic se stává, že není co zdůraznit a formulace, chci být office asistentkou protože miluji hodiny strávené u kopírky, není nejšťastnější. Tuto nepříjemnou situaci lze snadno obejít. Nepište o pozici, ale o firmě jako takové. Je to zajímavý obor, máte šanci poznat zajímavé lidi? Vyzdvihněte to, co Vás láká a co personalistovi, který zde pracuje, zalichotí. 

  • Prodejte se

  Následující odstavec je pouze o Vás a na tom, co zde vyzdvihete záleží, zda si personalista koupí lístek na Váš film. Vámi nabízené kvality a schopnosti by měli odpovídat základním požadavkům na pracovní pozici. Snažte se využívat klíčových slov a přizpůsobit svůj jazyk a terminologii firmě. Touto technikou vyvoláte v personalistovi dojem, že jste na stejné vlně a snadno zapadnete do týmu lépe, než informací, že jste týmový hráč. Technika se jmenuje zrcadlení a je hojně využíváná při navazování vztahů a budování pozitivních vztahů. Vždy, když uvádíte, že disponujete určitou schopností, či znalostí, zmiňte také, kde jste ji získal nebo využil. Tím personalistu nasměrujete k důležitým odstavcům ve Vašem životopisu. Vyhněte se však kopírování vět či odstavců z Vašeho CV. Dosáhli jste ve Vaší kariéře úspěchů či cílů, na které jste hrdí? Prezentujte je ve stručnosti zde. Dáte tím najevo svou cílevědomost a navnadíte personalistu na setkání s Vámi.

  • Poděkování a výzva k akci

  Ještě než se s personalistou rozloučíte, poděkujte mu za čas, který přečtení Vašeho dopisu věnoval. Informujte ho, že v příloze nalezte rovněž Váš životopis, kde se s Vaší profesní kariérou může důkladněji seznámit. Buďte aktivní a vyzvěte personalistu k osobnímu setkání, kde si o možnosti spolupráce můžete promluvit detailněji. Zdůrazníte tak svůj zájem o pozici a rovněž personalistovi ukážete, že jej vnímáte jako rovnoceného partnera. 

  Doufám, že nyní je pro Vás napsání motivačního dopisu hračkou a návod Vám pomůže k získání práce Vašich snů. Pokud je to možné, vždy pište nový motivační dopis jako reakci na konkrétní pracovní nabídku. Před tím si vždy zjistěte informace o pracovní nabídce, firmě jako takové a její firemní kultuře. Vyberte si klíčová slova, která chcete použít. Po dokončení dopisu vždy celý text znovu zkontrolujte, abyste si vyhnuli případným pravopisným chybám či překlepům. Také se zaměřte na to, zda se ve Vašem textu příliš často neopakuje „já“ (já jsem, já věřím, já si myslím). 

   2 komentáře u „4 kroky k vytvoření atraktivního motivačního dopisu.

   1. Vše jsem provedla a vůbec žádné reakce zpět 😀 Mám dokonalé CV, motivák, snažím se psát pěkný a slušný úvodní email a prdek. A když jsem poslechla radu o tom, že mám do firmy volat, jak na tom výběrko je, tak mi řekli, že teď před sebou fakt nemají moje CV a že se ozvou odpoledne. 5 dní a nikdo se neozval…

    + nápad stránek fajn, ale přijde mi, že se moc zaměřuješ na administrativu a vyšší pozice. U dělníků atd. to probíhá trochu jinak… Tam se s nimi moc nepiplají.

    1. Ahoj. Diky za tip. Zatim jsem v zacatcich, nicmene i na delnicke a tzv.pasove pozice se chci zamerit. Jaky typ prace a v jakem regionu hledas? Zkus me kontaktovat pres email [email protected] a treba bych ti umela pomoct

   Napsat komentář

   Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *