Nejčastější pohovorové otázky a jak je správně zodpovědět vol.II

V minulém příspěvku jsme si řekli o osmi nejčastějších otázkách každého interview a dnes můžeme bez zbytečných průtahů pokračovat s dalšími.

9. Kde se vidíte za pět let?

Tato otázka ve mě jako kandidátovi vzbuzovala vždycky pocit, že jsem ten největší looser pod sluncem, protože fakt neplánuji na pětiletky a neznám na tuhle otázku správnou odpověď. Jako personalista jsem zjistila, že žádná správná odpověď neexistuje. Na tuto otázku se personalista ptá, aby zjistil několik pro něj podstatných věcí – jestli máte realistická očekávání (hlásíte-li se na pozici asistentky, nemůžete plánovat do pěti let kariéru kosmonauta), jestli jste ambiciozní (chcete budovat kariéru nebo mít klidnou pozici, na které zůstanete až do důchodu) a v neposlední řadě, jestli Vaše ambice a cíle jsou v souladu s jejich nabídkou (chcete-li být kosmonautem, místo asistenky asi nedostanete). Je v pořádku, pokud nevíte, kde budete za pět let. V tomto případě můžete říct, že si nejste jistí, ale domníváte se, že tato pozice by Vám v tomto rozhodnutí pomohla.

10.Zvažujete v tuto chvíli nějaké další nabídky?

Tato otázka u kandidáta obvykle vyvolá paranoiu – proč to chcete vědět?- a následně paniku – co chcete slyšet? Pokud se Vás personalista takto zeptá, obvykle tím zjištuje, jak vážný je váš zájem o práci v daném oboru, jaký je o Vás zájem ze strany konkurence nebo jak moc musí pospíchat s vyhodnocením Vašeho profilu. Jediná špatná odpověď je v tomto případě ta, kde řeknete, že tato společnost je jediná, se kterou jednáte. Není nutné přidávat pohovoru větší důležitost, než jakou už má. Rozhodnutí personalisty pro Vás není otázkou života a smrti. Pokud vyjednáváte s přímou konkurencí, naznačte, že máte domluveno ještě několik dalších setkání s firmami působícími ve stejném oboru. Není nutné je vyjmenovat. Hledáte-li rovněž v jiných oborech, je situace trochu ošidnější. Určitě nechcete vypadat nerozhodně ani zoufale. Snažte se v tomto případě najít to, co jednotlivé obory spojuje. Pokud nemáte domluvený žádný jiný pohovor, neříkejte to napřímo. Můžete například naznačit, že s hledáním teprve začínáte a mapujete si oblast zájmu.

11. Co je důvodem odchodu z Vašeho současného zaměstnání?

Tohle už je otázka na tělo, ale buďte na ni připraveni, protože určirě přijde.

12. Proč jste byl/a propuštěn/a?

13. Co očekáváte od nového zaměstnání?

(Nápověda – ideálně to, co je v popisu náplně práce. Proto jste se na pozici hlásili, nebo ne?)

14. Jaký typ pracovního prostředí Vám vyhovuje?

15.Jak by Vás popsal Váš nadřízený a Vaši kolegové?

16. Z jakého důvodu měníte obor?

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *